
VI Międzynarodowa Konferencja FORS
RECYKLING POJAZDÓW W KRAJU I NA ŚWIECIE
NOWE PRAWO W EUROPIE – NOWE WYZWANIA
Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS
Prelegenci
Henk Jan Nix
Henk Jan Nix działa w europejskiej organizacji parasolowej EGARA, zajmującej się demontażem samochodów, od 2005 r., a od 2007 r. pełni funkcję sekretarza generalnego, współpracując z Komisją Europejską, producentami pojazdów. Henk Jan, mieszka w Holandii, jest starszym doradcą politycznym holenderskiego stowarzyszenia rozbiórkowego Stiba od 1998.
Henk Jan ma tytuł licencjata w zakresie nauk o środowisku.
Willy Tomboy
Magister ekonomii i zarządzania środowiskiem.
• 44 lata doświadczenia pracy w przemyśle motoryzacyjnym: w Belgii, Niemczech, Kanadzie i USA – dla General Motors (27 lat) i dla Toyota Motor Europe (17 lat – jako dyrektor ds. środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu).
• Pracował dla RECHARGE, stowarzyszenia zaawansowanych akumulatorów litowo-jonowych, nad akumulatorami przemysłowymi do elektromobilności w latach 2013–2019.
• Członek grupy roboczej programu Komisji Europejskiej Batteries Europe, dot. drugiego życia akumulatorów do zastosowań stacjonarnych oraz edukacji i rozwoju umiejętności w tym zakresie.
• Członek Międzynarodowego Panelu Doradczego Australian Battery Stewardship Council.
• Moderował Forum ELV w imieniu interesariuszy w państwach członkowskich UE, którzy są zaangażowani we wdrażanie rozporządzenia ELV, a wśród nich są organizacje odpowiedzialne za produkcję.
Agata Juzyk
Liderka i ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i nadzorowaniu dużych projektów innowacyjnych i inwestycyjnych. Przez dekadę kierowała działami badawczo-rozwojowymi w Grupie KGHM, a w Grupie Eneris rozwinęła zakład recyklingu baterii. Nadal doradza firmom, jak projektować i wdrażać strategie badawczo-rozwojowe, kulturę innowacji i prowadzić złożone projekty. Od kilku lat działa w Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych, rozwijając modele edukacji klimatycznej, budując systemy zarządzania wiedzą jawną i milczącą, szkoląc nauczycieli i współpracując z dyrektorami szkół.
Agnieszka Merkisz-Guranowska
Prof. dr hab. Agnieszka Merkisz-Guranowska jest Członkiem Centralnej Rady Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kadencję 2022-2025
Dyrektor instytutu na Politechnice Poznańskiej – Wydział Budownictwa i Transportu
Kierownik Zakładu Systemów Transportowych w Instytucie Maszyn Roboczych i Pojazdów Samochodowych na Wydziale Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej
Jest członkiem amerykańskiego stowarzyszenia inżynierów SAE International, Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych, Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych, Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów FORS oraz Polskiego Stowarzyszenia Naukowego Recyklingu
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół zagadnień organizacji sieci recyklingu wycofanych z eksploatacji środków transportu oraz modelowania zrównoważonych systemów transportowych. W obszarze recyklingu obejmują kwestie kształtowania sieci recyklingu wycofanych z eksploatacji środków transportu, głównie pojazdów samochodowych, w szczególności modelowanie sieci recyklingu, ocenę regulacji prawnych i ich wpływu na funkcjonowanie sieci oraz analizę ekonomiczno-finansową uczestników procesu.
Oprócz tematyki związanej z recyklingiem pojazdów, kolejnym rozwijanym obszarem naukowo-badawczym są zagadnienia związane z kształtowaniem systemów transportowych w skali mikro, mezo i makro z uwzględnieniem aspektów ekologicznych, społecznych i ekonomicznych.
Łącznie dorobek naukowy obejmuje ponad 150 publikacji, 10 zgłoszeń patentowych oraz uczestnictwo w 90 projektach i pracach badawczych realizowanych na potrzeby nauki i przemysłu.
Adam Małyszko
Przedsiębiorca, doceniany w kraju i za granicą ekspert w dziedzinie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz szeroko rozumianej gospodarki odpadami. Współzałożyciel i od 19 lat Prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów FORS. Aktywny Członek Izby Przemysłowo Handlowej Gospodarki Złomem. Członek Gr 7 „Gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalniane, odpady” Krajowej Inteligentnej Specjalizacji działającej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Inicjator wielu praktycznych i legislacyjnych rozwiązań w dziedzinie recyklingu pojazdów oraz innych grup odpadów. Autor licznych artykułów branżowych publikowanych w kraju i za granicą. Twórca systemu zarządzania stacją demontażu „ARES” – Ambit Recykling System. Członek kilku Zespołów Roboczych działających przy Rzeczniku MŚP.
W 2024 r. wyróżniony Odznaką honorową za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej.
Kacper Winiarczyk
Obecnie Head of Central Supply & Poland GM w firmie OVOKO, wcześniej pełnił m.in. funkcje CCO w dott (wypożyczalni rowerów na minuty oraz sieci e-hulajnóg) oraz General Managera w Uberze, gdzie ponad dekadę temu jako pierwszy pracownik firmy wprowadzał usługi na polski rynek.
Ovoko to litewski startup, który rozwija marketplace, który łączy sprzedawców używanych części samochodowych z całej Europy z dealerami, mechanikami i entuzjastami. Firma oferuje katalog zawierający ponad 9 mln używanych części samochodowych, zapewnia szybką wysyłkę w Europie i obsługuje zwroty zamówień. Każdego miesiąca dostarcza do klientów i zapewnia drugie życie ponad 100 tys. komponentów.
Jaco Huisman
Jaco Huisman uzyskał tytuł magistra inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven w Holandii w 1999 r. oraz stopień doktora na Uniwersytecie Technicznym w Delft, na Wydziale Projektowania, Budownictwa i Produkcji.
Od 1 kwietnia 2022 r. Jaco Huisman jest urzędnikiem ds. polityki dotyczącej pojazdów wycofanych z eksploatacji (ELV) w Komisji Europejskiej – DG ds. Środowiska. Na tym stanowisku koordynuje ocenę skutków i opracowuje wnioski dot. rozporządzenia ELV, przyjętego przez Komisję Europejską.
W latach 2018–2022 pracował jako urzędnik naukowy ds. surowców wtórnych w Centrum Badawczym Komisji Europejskiej i był jednym z głównych autorów raportu na temat „Krytycznych surowców dla strategicznych technologii i sektorów” oraz różnych badań pomocniczych dla rozporządzenia w sprawie baterii.
Jaco ma wykształcenie w zakresie inżynierii chemicznej i doktorat z inżynierii projektowania z ponad 20-letnim doświadczeniem w recyklingu elektroniki. Przed dołączeniem do Komisji Europejskiej pracował na Uniwersytecie Narodów Zjednoczonych w Niemczech jako doradca naukowy w latach 2006–2018, a w tym samym okresie był profesorem nadzwyczajnym na niepełnym etacie na Uniwersytecie Technicznym w Delfcie i Uniwersytecie w Lejdzie. Jego praca badawcza obejmuje około 120 publikacji związanych z recyklingiem. Był koordynatorem naukowym kilku kluczowych projektów europejskich, w tym FP7 „Zwalczanie nielegalnego handlu zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym” (CWIT) i projektów H2020 „Poszukiwanie surowców wtórnych w kopalniach miejskich” (ProSUM).
Jakub Faryś
Jakub Faryś – Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego – największej polskiej organizacji pracodawców branży motoryzacyjnej, zrzeszającej producentów oraz przedstawicieli producentów pojazdów samochodowych, motocykli i skuterów oraz producentów nadwozi w Polsce. Wspiera działania na rzecz rozwoju i promocji polskiego sektora motoryzacyjnego, uczestniczy w pracach rządu i komisji parlamentarnych przy opiniowaniu projektów najistotniejszych aktów prawnych dotyczących motoryzacji. Reprezentuje interesy firm członkowskich w organach Unii Europejskiej, w tym na forum Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Uczestniczy w spotkaniach europejskich organizacji branżowych: ACEA (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów), ACEM (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Motocykli) oraz CLCCR – (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Naczep i Przyczep). Jest autorem wielu publikacji w prasie ekonomicznej i motoryzacyjnej; komentatorem problemów branży i jej otoczenia.
Goście
VI Międzynarodowa Konferencja FORS
Rejestracja
Oferta dla Sponsorów
Program Konferencji
Zarejestruj się i weź udział
